Tajemnice słów: indoeuropejskie podstawy słownictwa polskiego

Termin: 05.01.2017

Wydział Polonistyki zaprasza na 30-godzinny kurs do wyboru w semestrze letnim 2016/17
Opis: Kurs ma na celu zapoznanie studenta z historyczno-językową analizą języka polskiego na tle słowiańskim i przede wszystkim indoeuropejskim z punktu widzenia współczesnego językoznawstwa historyczno-porównawczego. Nacisk położony będzie przede wszystkim na analizę słownictwa pochodzenia indoeuropejskiego, jego etymologię, metody rekonstrukcji i konsekwencje jakie dane analizy niosą dla szerszego obrazu dziedzictwa językowego. W ramach zajęć studenci poznają metody językoznawstwa historyczno-porównawczego, stanowisko języka polskiego na tle pozostałych języków indoeuropejskich, a także na tle pozostałych języków świata (w ramach klasyfikacji typologiczno-porównawczej).

Prowadzenie: dr Dariusz Piwowarczyk (Wydział Filologiczny UJ)

Data opublikowania: 09.01.2017
Osoba publikująca: Janusz Smulski