Obóz dialektologiczny na Kaszubach

W dniach 4-10 lipca 2014 roku miał miejsce organizowany przez Sekcję Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ obóz dialektologiczny na Kaszubach. Po zeszłorocznym badaniu autostereotypu Górala w Zakopanem i okolicach, w tym roku przyszła pora na to, by sprawdzić, jak samych siebie postrzegają Kaszubi. Grupa badawcza składała się z siedmiu osób – dr Macieja Raka i sześciu studentów. Dr Maciej Rak po dotarciu na miejsce poprowadził prelekcję dla grupy poświęconą językowi kaszubskiemu – jego historii, rozwojowi i cechom charakterystycznym. Wykład ten był preludium do trzydniowych badań terenowych.

Uczestnicy obozu wzięli udział w XVI Zjeździe Kaszubów w Pruszczu Gdańskim, gdzie przeprowadzili kilkanaście krótkich rozmów z uczestnikami zjazdu. Studenci wybrali się również do Wocław, do parafii pw. św. Antoniego z Padwy, gdzie ks. Waldemar Naczk opowiedział o funkcjonowaniu na Pomorzu duszpasterstwa kaszubskiego. Dzięki uprzejmości Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i dr Hanny Makurat z Uniwersytetu Gdańskiego, studenci mogli także spotkać się z informatorami w Borzestowie, Lisich Jamach i Patokach. Dr Hanna Makurat jako autochton i doświadczony badacz kaszubszczyzny przybliżyła uczestnikom obozu problematykę języka i kultury Kaszubów.  

Przy okazji badań grupa wiele usłyszała o kaszubskiej sztuce ludowej – pieśni, tańcach i hafcie. Niektórzy mieli też wyjątkową okazję, by spróbować słynnej kaszubskiej tabaki. Młodzi badacze mogli również obejrzeć i poczytać ważne pozycje dla kaszubskiej literatury – przekłady pisma świętego, poezję i cieszące się wielką popularnością wsród Kaszubów „Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego.

Obóz dialektologiczny, poza celem naukowym, umożliwił grupie zintegrowanie się. Czas wolny między badaniami grupa postanowiła przeznaczyć na zwiedzanie Gdańska, korzystanie z uroków morza i słonecznej aury oraz rozwijającą świadomość patriotyczną wycieczkę na Westerplatte. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłych latach Sekcja Dialektologii i Socjolingwistyki będzie dalej kontynuować swoje badania autostereotypów.

Kamil Gołdowski